Airsoft

Pobíhat s pistolkou v ruce umí každý. Ne každý se ale může zúčastnit airsoftového utkání. Airsoft napodobuje konflikt ozbrojených složek a vyžaduje patřičný věk, dobrou fyzičku, promyšlenou taktiku a smysl pro FAIR PLAY.

Airsoft je militantně zaměřený sport, na první pohled podobný paintballu. Na rozdíl od něj však bojovníci v airsoftu po sobě nestřílejí municí s barvou, ale kuličkami a nosí s sebou věrné napodobeniny skutečných zbraní. Cíle hry, při níž proti sobě v rozsáhlém prostoru nastupují dvě soupeřící mužstva, už možná znáte z on-line počítačových stříleček. Za přesně vymezených podmínek se může soupeřit o vlajku, výjimkou nejsou ani záchranné mise a vděčným úkolem je samozřejmě i kompletní vyřazení nepřátelské skupiny. Taková zábava vyžaduje velké nasazení a nezbytnou výbavu.

Hry mívají svá stálá pravidla. V airsoftu to tak uplně neplatí, protože pro každou akci jsou pravidla jiná. Existují ale nepsané zásady, kterými se hráči musí řídit stále. Nejdůležitější je dbát na bezpečnost svou i ostatních. To mimo jiné znamená, že každá jednotka, která chce využít určité území, o tom musí dát předem vědět majiteli pozemku a příslušným úřadům, aby předešla případným nepříjemnostem. Naprosto nezbytná je samozřejmě ochrana zdraví. Ochrané brýle (celoobličejová maska) se při boji v žádném případě nesnímají, aby nehrozilo poškození zraku. Co se herních zásad týče, všichni musí hrá FAIR PLAY, protože na rozdíl od paintballu kuličky nezanechávají na hráčích žádné stopy. To je taky jeden z důvodů, proč se airsoft nehraje závodně. Rozhodčí by totiž někomu těžko dokazovali, že byl zasažen.

Je airsoft sport? Většina hráčů o této otázce ani neuvažuje a považuje ho jen za svůj koníček. Jsou ale také lité, pro které se airsoft stal životním stylem. Teď se možná ptáte, proč místo vyhazování desítek tisíc korun raději nevstoupí do opravdové armády. Odpověď je dost jednoduchá. Nikdo z nich by si totiž doopravdy nepřál ocitnout se ve skutečném válečném konfliktu. Airsoft se zkrátka hraje pro zábavu a trošku adrenalinu, a ne proto, aby si v něm někdo vybíjel svou agresivitu. A tak je nakonec vlastně jedno, zda je nebo není sportem- důležité je, že zůstává hrou.

Zbraně se dělí do tří skupin podle toho, čím jsou poháněny: manuální, plynové nebo elektrické. Dříve byly nejpopulárnější plynové zbraně, ve kterých se munice vystřelovala hnacím plynem doplňovaným z plynových lahví, dnes jsou ale nejpopulárnější zbraně elektrické, které mají vyšší spolehlivost a často i dostřel.

Airsoftové zbraně jsou většinou vyráběny jako modely skutečných zbraní v měřítku 1:1, takže jsou od skutečných zbraní obtížně rozeznatelné. Pokročilejší hráči si zbraně dovybavují rozlyčným vybavením (puškohledy či kulimátory, svítilny…) po vzoru jejich skutečných obdob. Při nákupu jakékoli airsoftové pušky je také potřeba dávat pozor na to, aby byla vybavena certifikátem, který zaručuje kvalitu výrobku a dvouletou záruční lhůtu. Je nesmysl nakupovat nekvalitní a nebezpečné necertifikované zbraně v tržnicích.